TAPETY NA STENU

Tapety na stenu

Tapety vdychujú stenám život a sú vítaným pomocníkom pri navrhovaní moderných aj štýlových interiérov. Pri použití správnej tapety ovplyvníte priestor miestnosti a zo steny na vás bude dýchať príjemná atmosféra. Oživte a skrášlite váš domov a vyberte si tapety určené presne pre vás. V našej ponuke nájdete klasické papierové tapety, moderné vliesové tapety na stenu, odolné vinylové tapety, ale aj pretierateľné tapety alebo napríklad sklovláknité tapety. Vyberte si tú správnu kombináciu farieb a vzorov a doprajte sebe a vašim stenám nádych luxusu.

VAVEX

ZAMBAITI PARATI

GRAHAM & BROWN

GRANDECO

UGEPA

BN Walls

DECOPRINT

DESIGN ID

VÝBER VZORU A FARBY TAPETY

Farba, štýl a vzor tapety by mali zodpovedať interiéru, pre ktorý je určená. Pri konkrétnom výbere sa riaďte svojou predstavou o konečnom efekte, ktorý chcete pomocou tapety dosiahnuť. Ak plánujete miestnosť ozvláštniť, napríklad farebným akcentom, vyberte si kontrastný odtieň tapety. Celkový efekt môžete zvýrazniť zaujímavým vzorom. Jemnejšia cesta vedie cez príbuzné farebné schémy, ktoré sú v interiéri už použité.

Pokiaľ ide o vzor a jeho veľkosť, čím menšia je miestnosť, tým menší by mal byť aj vzor. Väčší vzor v malej miestnosti nevynikne a opticky ešte viac zmenší váš malý priestor. V prípade väčších miestností si vyberte väčšie vzory a motívy, pretože práve tak vyniknú a vytvoria ten správny efekt.

Farby delíme na teplé a studené. Medzi teplé farby patrí žltá, oranžová, sýtooranžová, červenooranžová, sýtočervená a ich odtiene. Tieto farby vyvolávajú dojem tepla, sú živé a povzbudzujúce, aktívne, dynamické a stimulujúce. Ak je miestnosť orientovaná na sever a je v nej chladnejšie, teplé farby ju pomôžu rozjasniť a zohriať. Príklady studených farieb sú zelená, modrozelená, modrofialová, fialová. Ich odtiene pôsobia chladným dojmom, upokojujú a uvoľňujú oči. Sú pasívne a podporujú duševnú koncentráciu.

Príliš vysoké stropy znížite tmavšou farbou v kontraste so svetlými stenami. Opačná kombinácia, tmavé steny so svetlým stropom, priestor zvyšuje, ale aj zmenšuje, tmavé steny akoby sa sťahovali. Dlhú úzku miestnosť tak môžete skrátiť použitím tmavšej farby na kratšie steny, zatiaľ čo tmavá farba na dlhšie steny ju ešte viac zúži.

Rovnakým spôsobom vám môžu pomôcť aj pruhy na stenách – ak potrebujete opticky zväčšiť miestnosť, použite pozdĺžne pruhy, zatiaľ čo zvislé pruhy sú vhodné na zúženie stien.

VÝBER MATERIÁLU TAPETY

Papierové tapety sú vyhľadávané pre svoju nízku cenu. Sú lacnejšou možnosťou vkusného zdobenia interiéru a stále sú silne zastúpenou skupinou tapiet. Papierové tapety Vavex sa vyrábajú na vysokokvalitnom lepenom duplexovom papieri, ktorý zaručuje ich rozmerovú stálosť, z reliéfneho, tlačeného alebo lisovaného papiera. Pri výrobe papierových tapiet Vavex sa používajú vysoko ekologické farby, ktoré zaručujú vysokú svetlostálosť a odolnosť proti oderu. V našom sortimente nájdete papierové tapety nielen jednofarebné, ale aj s obľúbenými motívmi imitácie materiálov (drevo, tehly atď.) a iných dekorov.

Vliesové tapety alebo aj non woven – tento druh tapiet je relatívne nový a vďaka jednoduchému spracovaniu sa teší stúpajúcej obľube. Materiál na výrobu vliesových tapiet je tvorený prevažne z buničiny a textilných vlákien, ktoré sú spojené spojivom, ktoré zaručujú pevnosť tapety. Tú oceníte predovšetkým pri ich odstraňovaní zo steny, pretože pás tapety môžete odstrániť po väčších kusoch. Vliesové tapety sú priedušné, neobsahujú PVC ani ťažké kovy. Materiál sa navyše vyznačuje vysokou priepustnosťou vzduchu a vodnej pary. Ich umývateľnosť je vyššia. Tapetu môžeme utrieť vlhkou handričkou.
Ďalšia zvláštnosť vliesových tapiet spočíva v tom, že sa lepidlo aplikuje iba na stenu (rovnomerne a nie príliš silne) a tapeta sa prikladá suchá. Vliesové tapety na rozdiel od papierových tiež nevyžadujú čas na prevlhčenie.

Vinylové tapety na stenu sú vhodné do všetkých typov interiérov (steny, sadrokartóny, umakart, rôzne umývateľné nátery). V závislosti na množstve a kvalite vrchnej vinylovej vrstvy je možné tapety použiť na rôzne účely. Kúpeľňové tapety je možné použiť do vlhkého prostredia, napr. do kúpeľne a WC. Vinylové tapety na stenu majú veľmi dobrú prekrývaciu schopnosť pri použití na krivé a popraskané steny. Prednosťou týchto tapiet je aj ich umývateľnosť a trvanlivosť.